Всеукраїнське ролінгове дослідження «Рубікон»: Хвиля 2

Проект RUBICON – це CATI-опитування ролінгового формату: кожен день ми опитуємо однаковий розмір вибіркової сукупності (N=200), репрезентативно статі, віку, населеному пункту та регіону проживання України. Таким чином, ми накопичуємо загальний масив даних, що складається із результативних щоденних масивів. Це дозволяє не тільки отримувати оперативні дані, а і відслідковувати динаміку щоденно або через певний проміжок часу (що особливо актуально у нестандартних умовах розвитку суспільства, а саме це зараз спостерігається в Україні).

Таким чином, ми вийшли на щотижневу вибірку у 1400 респондентів та у цьому звіті аналізуємо результати двох хвиль дослідження (перший + другий тижні) у декількох напрямах. Отже, до вашої уваги результати роботи із загальною вибіркою в 2810 респондентів, із яких:

-1400 респондентів за першу хвилю (28 березня – 3 квітня 2020 р.)

-1410 респондентів за другу хвилю (4 квітня – 11 квітня 2020 р.)

Очікувана середня помилка вибірки при довірчій ймовірності 0,95 становить ±3,5%. Надалі, при більшому накопиченні вибірки, ми будемо оновлювати ці результати.

Основні висновки:

 • Підсумки другої хвилі моніторингу показують, що в даний час переважна більшість українців продовжує стежити за подіями, пов’язаними Із епідемією коронавірусу в Україні (95% опитаних), а також з введенням карантинних заходів по всій країні (96%). За останній тиждень дещо знизилася частка тих з них, хто вважає карантин дуже необхідним (з 72% до 63%).
 • Як і раніше, приблизно 3/4 українців (76%) побоюються, що вони самі або їхні близькі можуть захворіти коронавірусом. Але за минулий період знизилася частка дуже побоюються подібного (з 40% до 32%), і зросла частка тих, хто наскільки боюся, настільки й ні (з 14% до 17%). При цьому підвищується частота згадок про використання таких запобіжних заходів, як часте миття рук (з 80% до 84%), носіння маски (з 78% до 87%), дотримання соціальної дистанції (з 56% до 64%), дезінфекція поверхонь (з 57% до 62%), провітрювання приміщень (з 59% до 65%) і здійснення покупок онлайн (з 11% до 13%).
 • Як і в попередню хвилю, більшість населення знає про ті чи інші симптоми коронавірусу і при їхньої появі готове дзвонити до лікаря (69%), рідше – викликати «швидку допомогу» (34%), самоізолюватись (28%), викликати лікаря додому (16%) або зробити якийсь інший крок.
 • Також, як і в перший тиждень дослідження, близько 90% українців вважають, що з переходом на карантин у них виникли нові проблеми. Найчастіше до таких відносять появу фінансових труднощів (36% в хвилю 2 проти 30% раніше) і турбота про здоров’я близьких (28%).
 • В даний час основна маса населення (69% опитаних) знаходиться на карантині без попередньо зроблених запасів продуктів і товарів першої необхідності. Сьогодні багато хто з них виявилися в складному фінансовому становищі: 41% українців не має ніяких заощаджень, і більшості наявних заощаджень (31%) вистачить не більше, ніж на місяць проживання. Водночас, за оцінками респондентів, один день харчування обходиться сьогодні для середньостатистичної української родини в 294 гривні (тиждень тому – в 255 гривень), а місяць проживання – в 9 235 гривень (тиждень тому – в 8 826 гривень).
 • В ході поточної хвилі українці, як і раніше, відчували суперечливу гаму позитивних і негативних переживань. В той же час, в порівнянні з минулим тижнем, рівень тривоги в масовій свідомості дещо знизився (з 38% до 34%), а рівень надії і впевненості, навпаки, виріс (відповідно, з 32% до 36% і з 5% до 8 %).
 • На карантині українці найчастіше займаються домашнім господарством, причому таких українців за минулий тиждень стало дещо більше (78% проти 66% раніше). Серед інших занять, яким вони присвячують свій час, можна назвати спілкування з родиною (44% проти 36%), перегляд фільмів, серіалів (41% проти 33%), перегляд новин (40% проти 32%), читання новин, статей (33% проти 27%) і ряд інших.
 • Сьогодні думки українців щодо того, яким буде їхнє життя після карантину, помітно розходяться. У другій хвилі 47% вважає, що їхнє життя після карантину більш-менш зміниться (раніше їх частка становила 43%), а 42% дотримувалося протилежної точки зору (тобто все залишиться приблизно таким же, як і раніше).
 • В даний час ставлення населення до діючої влади в основному може бути охарактеризоване двома словами – недовіра, рівень якої трохи підвищився (39% проти 34% раніше), і підтримка, яка в даному випадку трохи знизилася (28% проти 34% раніше), що свідчить про певний розкол громадської думки з даного питання. Досить неоднозначно складається сьогодні і ставлення до дій влади щодо запобігання епідемії коронавірусу: 41% населення (раніше – 50%) вважають їх в цілому недостатніми, а 48% (раніше – 42%) знаходять досить оптимальними.
 • Як і раніше, спостерігається певне переважання позитивних оцінок щодо діяльності перших осіб держави. Так, в оцінках діяльності президента В. Зеленського співвідношення позитивних і негативних оцінок становить, відповідно, 59% / 28%, в оцінках діяльності прем’єр-міністра Д. Шмигаля – 28% / 23%, і в оцінках голови Верховної Ради України Д. Разумкова – 37% / 24%. І, як і раніше, абсолютно інакше складається співвідношення оцінок діяльності таких відомих політиків, як А. Аваков (22% позитивних і 36% негативних оцінок), Ю. Тимошенко (відповідно, 19% / 46%) і П. Порошенко (17% / 54%).
 • Що стосується медичних працівників, то сьогодні ставлення до них з боку українців є радше позитивним і характеризується, найчастіше, двома словами – підтримка (40% проти 43% раніше) і повага (37% проти 32% раніше). При цьому населення неоднозначно оцінює готовність вітчизняної системи охорони здоров’я впоратися з нинішньою епідемією: як і раніше, 45% населення вважає, що з цим завданням вона в цілому впорається, а 48% дотримуються протилежних поглядів.
 • За минулий тиждень думки українців щодо того, об’єднує коронавірус людей або роз’єднує їх, не зазнали істотних змін: приблизно половина населення (47%) вважає, що в цілому він сприяє об’єднанню, в той час як 39% дотримуються протилежних поглядів.

 

 

Презентація звіту по другій хвилі проекту “Rubicon” у форматі PDF: 

Rubicon_RB_Report_20200413

Назад