Велосипед у житті українців

Усім відомий вислів «винайти велосипед», який означає «намагатися змінити щось настільки ідеальне, що воно не потребує якихось поліпшень». При цьому історія умовчує, хто насправді винайшов цю досконалість. Креслення конструкції схожого на велосипед механізму зробив ще Леонардо да Вінчі, а перший прототип велосипеда сконструював і запатентував німець барон Карл фон Дрез у 1818 році (при цьому його прізвище в назві велосипеда не закріпилося, зате дало назву дрезині). Згодом багато винахідників покращували цю конструкцію: педалями її оснастив шотландець Макміллан, англієць Томпсон забезпечив велосипед гумовими надувними шинами. В наші дні велосипед називають «ровер» в Польщі і Білорусі, а сто років тому так його називали майже скрізь за прізвищем людини, що винайшла безпечний велосипед із заднім колесом, приведеним у рух ланцюгом.

Велосипед став одним з наймасовіших транспортних засобів. На сьогодні у світі вироблено більше мільярда велосипедів. Це у два рази більше кількості автомобілів, зроблених за всю історію. Велосипед – далеко не транспорт «для бідних» – в Англії багаті люди їздять на велосипедах частіше, ніж бідні у 2,5 рази.

Загалом, велосипед – один із найзначущіших винаходів людства. У 2005 році в Англії проведено опитування про найбільший винахід людини з 1800 року по 2005 рік. Результати були приголомшливі – в абсолютному відриві опинився винахід велосипеда, при чому за кількістю голосів велосипед обігнав інтернет, двигун внутрішнього згорання та інші винаходи разом узяті.

Як показують результати соцопитування, проведеного у вересні 2019 року*, три чверті українців (76%) вміють їздити на велосипеді, не вміють – 23%.

Вміння їзди на велосипеді найбільшою мірою властиво українцям у віці до 50 років, чоловікам і сільським жителям. У найменшій мірі – представникам старшої вікової категорії «60+» і жінкам, а також порівняно менше потенційних велосипедистів серед жителів обласних центрів.

Власників велосипедів в Україні майже удвічі менше, ніж тих, хто вміє їздити на велосипеді. Нині 42% жителів країни володіють велосипедами. Не мають велосипедів – 58%.

Частіше власниками велосипедів є чоловіки (кожен другий), ніж жінки (кожна третя). Також велосипед мають близько половини українців у віці до 50 років. Найбільшою питома вага власників велосипедів є серед сільських жителів – майже дві третини. Менше всього власників велосипедів серед представників старшої вікової групи «60+» і жителів обласних центрів (приблизно кожен четвертий).

Велосипед, як правило, сприймається як «сезонний транспорт». Відносна більшість українських власників велосипедів (42%) користуються велосипедом саме у сезон, а ще 39% – залежно від обставин. Проте, 16% українців користуються велосипедом круглий рік.

Сезонність користування велосипедом більшою мірою обумовлена віком і місцевістю проживання: крутять педалі цілорічно найчастіше українці у віці 40-60 років і сільські жителі (кожен п’ятий представник цих категорій населення). Лише у сезон найчастіше використовує велосипед молодь до 30 років і жителі обласних центрів (більше половини в цих категоріях). За обставинами користуються велосипедом найчастіше жителі малих і середніх міст та «сорокарічні».

Переважна більшість українських власників велосипедів сприймають їх не як розкіш, а як засіб пересування (67%). Далі з великим відривом слідують такі мотиви їзди на велосипеді, як здоров’я / підтримка форми (20%) і дозвілля / туризм (14%). Частина українців користуються велосипедами професійно: 3% використовують велосипед по роботі, а 1% – для професійного спорту / тренувань.

Чим старші респонденти, тим більшою серед них є питома вага тих, хто сприймає велосипед передусім як засіб пересування, тоді як частка тих, що використовують велосипед для здоров’я / підтримки форми і дозвілля / туризму тим більша, чим молодші респонденти. Слід зазначити, що на відміну від містян переважна більшість сільських жителів (чотири з п’яти) використовують велосипед як транспорт / засіб пересування. Тоді як в обласних центрах різниця між трьома основними способами використання велосипедів проявлена найменше.

Якщо українці сідають за кермо велосипеда, то третина (32%) робить це практично щодня, 38% – 2-4 рази на тиждень, ще 10% раз на тиждень, а 12% – раз на місяць і рідше.

Детальніші результати опитування у презентації нижче.

*Опитування проводилося у період з 7 по 16 вересня 2019 року. Опитаний 2001 респондент у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,2%.

Назад