Вакцинація в Україні: перспектива

Завдяки агітаційним, обмежувальним та примусовим діям держави темпи вакцинації в Україні помітно пришвидшилися. Втім ще у жовтні поточного року співвідношення вакцинованих і невакцинованих жителів України становило 1:2.

Як показують результати жовтневого соціологічного опитування*, серед невакцинованих українців планує робити щеплення близько третини (30%), тоді як майже половина (45%) не планують щепитися від коронавірусу, а ще чверть (25%) – не визначилися.

Відносно вищий відсоток українців, що планують вакцинуватися, припадає на вікові категорії до 40 років, а найнижчий – серед представників найстаршої вікової категорії «60+». У територіальному відношенні значно частіше планують вакцинуватися жителі обласних центрів та мешканці західного регіону, тоді як серед жителів інших населених пунктів та мешканців південного і східного регіонів таких найменше.

Основним критерієм при виборі вакцини (у разі, якщо все таки погодилися б вакцинуватися) для більшості українців (45%) є підтверджена ефективність вакцини. Значно меншу вагу становлять рекомендації лікаря (13%), країна або компанія виробник (відповідно 9% і 7%). Для майже кожного десятого (9%) жоден критерій вибору вакцини не є важливим, а ще 17% – не визначилися.

Підтверджена ефективність вакцини дещо більш важлива при виборі для щеплення для «тридцятилітніх» українців, сільських жителів та мешканців південного регіону, а найменш вагомо – для вікової категорії «60+», жителів обласних центрів, мешканців західного і східного регіонів. Рекомендації лікаря при виборі вакцини для щеплення найбільш важливі для найстарших українців та мешканців центрального регіону. Країна-виробник частіше є головним критерієм вибору вакцини жителями обласних центрів і мешканців західного регіону, а компанія-виробник – для мешканців західного регіону.

У те, що масова вакцинація зможе повернути людство до нормального життя, вірять трохи більше третини українців (36%), тоді як не вірять у це 44% опитаних, а кожен п’ятий (21%) не визначився. Слід відзначити, що якщо у жовтні помітно переважають песимісти, то ще в січні дещо переважали оптимісти.

Порівняно більш песимістичними щодо перспективи повернення до нормального життя завдяки масовій вакцинації є «тридцятилітні» українці, а також мешканці південного і східного регіонів.

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Вакцинація_перспектива_ukr

*Опитування проводилося у період з 14 по 25 жовтня 2021 року. Опитано 1800 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад