Українці в умовах карантину: страх коронавірусу VS страх вакцинації

Основним засобом боротьби з будь-якою вірусною епідемією є вакцина. Зазвичай на її розробку потрібно у кращому випадку 12-18 місяців. На думку фахівців, термін 18 місяців для розробки вакцини від COVID-19 – це швидко. Деякі експерти навіть вважають, що це занадто швидко. Тож, на появу вакцини від коронавірусу слід ще зачекати. Але вже зараз її оточує ореол страхів і побоювань завдяки теоріям змови, що утворилися на сприятливому грунті пандемії. Наприклад, одна з найпопулярніших серед них гласить, що разом із вакцинацією від коронавірусу людям будуть вживляти мікрочіпи. Відповідно, така перспектива викликала чимало бурхливих дискусій стосовно вакцинації. Тож, що переважить – страх захворіти COVID-19, чи страх перед тотальною чіпізацією?

Тим часом, як показують результати чергової хвилі загальноукраїнського CATI-опитування*, на середину червня кількість українців, що дуже бояться захворювання на коронавірус порівняно із початком квітня скоротилася вдвічі – до 21% із 40%. Число тих, хто скоріше побоюється такої можливості, залишається стабільним і становить 26%. Стабільним лишається й відсоток тих, хто скоріше не боїться можливості захворіти на COVID-19 (15%) Трохи побільшало, порівняно із початком квітня, тих, хто вагається з відповіддю (18%). Натомість з початку червня відзначається суттєве збільшення числа тих, хто взагалі не боїться захворіти на коронавірус (20% у червні проти 8% у квітні).

Найбільше тих, хто дуже боїться захворіти на коронавірус, серед жінок і представників старшої вікової категорії. Найбільше тих, хто взагалі не боїться COVID-19, серед чоловіків та молодшої і середньої вікових категорій. Тих, хто відчуває помірний страх перед коронавірусом, більше серед мешканців обласних центрів.

За готовністю особисто прямо зараз скористатися безкоштовною вакциною від коронавірусу українці поділилися на дві групи: скористалися б такою можливістю 41% опитаних (25% точно і 16% скоріш за все), не робили б вакцинації 49% респондентів (37% точно і 12% скоріш за все). Кожен десятий (9%) вагається з відповіддю.

Порівняно більше безумовно готових на вакцинацію серед українців старшого віку, скоріш готових до цього більше серед молоді. Серед українців середнього віку найбільше тих, хто категорично не погодився б зараз на вакцинацію. Також таких порівняно більше у сільській місцевості. Прогнозованим є розподіл готовності до вакцинації від коронавірусу у залежності від рівня страху заразитися COVID-19: найбільший відсоток згодних на вакцинацію серед тих, хто дуже боїться заразитися, а найбільший відсоток абсолютно не готових – серед тих хто взагалі не боїться коронавірусу. Втім, слід зазначити, що відсоток перших у 1,7 рази менший, за відсоток других.

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Rubicon2.0.3_RB_Report_20200619_4_ua

*Опитування проводилося у період з 10 по 16 червня 2020 року. Всього опитано 1009 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту та регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, та м. Севастополь). Метод опитування – CATI-опитування (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) ролінгового формату. Максимальна похибка вибірки не перевищує +/- 3,7%.

Назад