Українці в умовах карантину: коронавірус поруч

«Ворог спільний та невидимий» – так охарактеризував коронавірус у одній із промов Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Кожен день приносить нову інформацію про COVID-19 та його жертви. Паралельно поповнюється і багаж знань, досвід медиків, які рятують хворих із коронавірусною інфекцією, змінюється їхнє бачення, прогнози і рекомендації. Так, через деякий час стало зрозуміло, що заразитися новим типом коронавірусної інфекції COVID-19 можуть не лише представники потенційних груп ризику, а й молоді люди, які ведуть здоровий спосіб життя і у них бувають такі ж важкі симптоми, як і у літніх хворих. Останнім часом медики все частіше стверджують, що коронавірус у деяких пацієнтів навпаки може протікати безсимптомно або симптоми можуть бути змазаними та прихованими. Остаточно підтвердити, чи спростувати факт зараження можуть лише відповідні тести.

Як показують результати чергової хвилі загальноукраїнського CATI-опитування*, дві третини українців (67%) особисто нічого не знають й нічого не чули про когось, хто робив тест на коронавірус. Натомість кожен п’ятий (21%) знає особисто людей, що пройшли тест на коронавірус, або навіть робили його самі, а кожен десятий (12%) особисто таких не знає, але чув про них від знайомих, друзів, родичів.

Серед українців старшої вікової групи більше тих, хто особисто нічого не знають й нічого не чули про когось, хто робив тест на коронавірус, а серед представників молодшої і середньої вікової категорій більше тих, хто знає особисто людей, що пройшли тест на коронавірус, або робили його самі. Залежно від регіону проживання тих, хто особисто нічого не знають й нічого не чули про когось, хто робив тест на коронавірус, порівняно більше на Півдні України, а залежно від місцевості проживання таких більше у містах (крім обласних центрів). Натомість у обласних центрах порівняно більше тих, хто знає особисто людей, що пройшли тест на коронавірус, або робили його самі.

Тести можуть як підтвердити, так і спростувати підозру на COVID-19. Як показують результати опитування, переважна більшість українців (71%) особисто не знають та нічого не чули про когось, хто хворів на коронавірус, тоді як знають таких людей особисто, або й самі перехворіли 12% опитаних. Ще 17% жителів України особисто не знають, але чули про хворих на коронавірус від знайомих, родичів, друзів.

Дещо більше особисто знайомих із хворими на коронавірус або перехворіли самі серед жінок, тоді як серед чоловіків трохи більше тих, хто особисто не знають та нічого не чули про когось, хто хворів на коронавірус. Про знайомство із хворими на коронавірус частіше згадують жителі центрального та західного регіонів України. Також на Заході України більше, ніж у решті регіонів, тих, хто особисто не знають, але чули про хворих на коронавірус від знайомих, родичів, друзів.

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Rubicon2.0.3_RB_Report_20200619_2_ua

*Опитування проводилося у період з 10 по 16 червня 2020 року. Всього опитано 1009 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту та регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, та м. Севастополь). Метод опитування – CATI-опитування (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) ролінгового формату. Максимальна похибка вибірки не перевищує +/- 3,7%.

Назад