Українці та COVID-19: оцінка небезпеки і ризику заразитися

За даними Центру громадського здоров’я, станом на 4 листопада в Україні зафіксовано 9524 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19. За прогнозами експертів з листопада 2020 року в Україні можливе виявлення по 10 тис. нових випадків зараження коронавірусом на добу.

Як показують результати жовтневого опитування*, більшість українців (53%) тією чи іншою мірою бояться загрози зараження коронавірусом самим або когось із родини: 20% бояться дуже, а ще 33% скоріше побоюються. Загалом протилежної думки дотримуються лише 14% жителів країни: 6% взагалі не бояться можливості зараження коронавірусом, а ще 8% – вважають її малоймовірною. Третина опитаних (33%) не визначилися бояться чи не бояться небезпеки зараження особисто або когось із родичів коронавірусом.

Порівняно із вереснем у ставленні українців до небезпеки зараження коронавірусом відбулись наступні зміни: скоротилося число тих, хто цієї небезпеки боїться дуже (на 5%), натомість на 7% збільшилося число тих, хто не визначився. Слід відзначити, що кількість невизначених респондентів з березня демонструє найбільш стійку тенденцію до збільшення.

Найвищий рівень побоювання захворіти на коронавірус демонструють жінки і представники найстаршої вікової групи. Залежно від місцевості і регіону проживання порівняно менше тих, хто побоюється захворіти на коронавірус, серед сільських жителів і мешканців східного регіону.

У жовтні 2020 р. 70% українців мали інформацію про осіб, які захворіли на коронавірус: 26% знали таких особисто (включаючи варіант відповіді «хворів я сам / сама) а ще 44% – не знайомі з хворими особисто, але чули про них від знайомих, друзів, родичів. Лише кожен четвертий житель України (26%) не знає особисто й не чув від знайомих про когось, хто хворів на коронавірус.

Показово, що порівняно з червнем число тих, хто має інформацію про осіб, які захворіли на коронавірус стрімко зросла (на 41%).

Найменше тих, хто знає особисто хворих на коронавірус (у т.ч. хворів сам), відзначається серед жителів Півдня України, найбільше – на Заході України.

Зважаючи на свій нинішній спосіб життя, стан здоров’я і вік українці переважно оцінюють свій ризик заразитися COVID-19 або як середній (30%), або як істотний (27%). Дуже великим його вважає 17% опитаних, та сукупно приблизно стільки ж – незначним (8%) або мінімальним (7%). Кожен 50-й респондент (2%) вже перехворів на коронавірус, а 3% опитаних виключають ризик захворіти на коронавірус.

Жінки частіше за чоловіків вважають власний ризик захворіти на коронавірус дуже великим. Найбільше тих, хто вважає власний ризик захворіти на коронавірус дуже великим серед представників найстаршої вікової категорії, а найменше – серед українців у віці до 50 років та жителів східного регіону. Серед молоді до 30 років та серед населення південних областей порівняно менше тих, хто вважає свій ризик захворіти на коронавірус істотним.

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Коронавірус_жовтень_2020_укр

*Опитування проводилося у період з 8 по 18 жовтня 2020 року. Всього опитано 1801 респондент у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту та регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, та м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад