Ставлення українців до вакцинації проти COVID-19

24 березня 2021 року в Україні встановлено новий рекорд інфікування COVID-19 – 16669 випадків за добу. За весь час пандемії в Україні захворіли на коронавірус понад півтора мільйона осіб. При цьому в силу різних причин Україна однією з останніх в Європі почала масову вакцинацію населення. Хоча за темпами інфікування COVID-19 Україна знаходиться в числі лідерів, за темпами вакцинації все з точністю до навпаки: за станом на 24 березня 2021 року в країні першу дозу вакцини отримали 0,33% населення. Для порівняння – в Ізраїлі вже повністю вакцинована половина населення.

Істотним чинником, що впливає на темпи вакцинації в Україні, є громадська думка і неоднозначне ставлення громадян до процесу вакцинації. Як показують результати березневого соціологічного опитування*, майже дві третини українців (60%) не погодилися б вакцинуватися від COVID-19 навіть якби це можна було зробити безкоштовно, тоді як погодилося б удвічі менше число жителів країни (27%). Ще 13% опитаних не визначилися в цьому питанні. Порівняно вища готовність вакцинуватися серед молоді до 30 років, жителів Західної України та обласних центрів. Слід зазначити, що в порівнянні з літом-осінню минулого року частка українців не згодних вакцинуватися зростає, а тих, хто готовий вакцинуватися, – скорочується.

Основною причиною, з якої українці вакцинувалися б, є бажання вберегти від коронавірусу себе і оточуючих (36%). Набагато меншими стимулами для вакцинації є можливе обмеження прав невакцинованих громадян (8%), знаходження в групі ризику зараження за родом діяльності, віком і т.п. (6%), переконання що вакцинація є громадянським обов’язком і звичка завжди робити всі щеплення (по 5%). При цьому чверть українців (25%) взагалі не бачать причин для вакцинації, а ще 29% не змогли визначитися з цього питання.

Основними причинами відмови українців від вакцинації є побоювання негативних побічних ефектів (41%) і недовіра до всіх існуючих на сьогодні вакцин проти COVID-19 (33%). Меншою мірою стримуючими від вакцинації факторами є недовіра до влади в цьому питанні (13%), брак інформації та відсутність грамотної організації процесу (по 11%), медичні протипоказання до вакцинації і вже перенесене захворювання на коронавірус (по 8%). Також слід зазначити, що кожен десятий житель України (10%) переконаний у тому, що вакцинація від COVID-19 є дослідами над людьми.

У тому що українська система охорони здоров’я впорається з вакцинацією населення від коронавірусу переконаний кожен четвертий житель країни (24%), тоді як протилежної думки дотримуються 46% українців, а ще 29% вважають, що українська охорона здоров’я з вакцинацією впорається частково. Порівняно більш оптимістично перспективи вакцинації в Україні оцінює молодь і жителі обласних центрів. Також слід зазначити, що в порівнянні з січнем цього року число тих, хто впевнений у здатності української системи охорони здоров’я впоратися з вакцинацією, збільшилося на 5%, а число тих, хто вважає, що вона впорається з вакцинацією лише частково, на 7% скоротилося.

Важливим морально-етичним аспектом вакцинації як в Україні, так і в світі, є можливе обмеження в правах (наприклад, на відвідування громадських місць або виїзд за кордон і т.п.) невакцинованих громадян. Українці в своєму ставленні до подібної перспективи розділилися: порівняно більша частина (47%) такі заходи не вважають виправданими, а трохи менша частина (38%) вважають подібні обмеження виправданими. Ще 15% опитаних не змогли визначитися в даному питанні. Найбільш високий рівень підтримки можливого обмеження в правах невакцинованих громадян відзначається на Півдні, а найбільш низький – в Центрі України.

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Вакцинація_березень_2021_укр

*Опитування проводилося у період з 4 по 14 березня 2021 року. Опитаний 1801 респондент у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад