Ставлення українців до проблеми зміни клімату

  1. Напевно, кожен з дитинства пам’ятає новорічну казку С. Маршака «Дванадцять місяців». За спогадами її автора, джерелом для сюжету послужила почута ним задовго до написання казки чеська або богемська легенда. Як показують погодні катаклізми останніх років, проліски на новорічному столі, як у казці, – не таке вже й неможливе бажання. Наприклад, у Києві в грудні цього року, трохи менш ніж за два тижні до Нового року, уперше за 139 років спостережень максимальна температура повітря перевищила 15°С. І це не диво з казки, а цілком реальний результат життєдіяльності людства – зміна клімату.

Проблема зміни клімату виникла не сьогодні і не учора. І навіть не десятиліття тому. Тривогу давно б’ють вчені, молодь, ті, хто вже страждає від глобального потепління. З іншого боку, безліч світових політичних лідерів і керівників корпорацій роблять вид, що нічого не відбувається, і тим самим наближають кліматичну катастрофу. Зміна клімату давно в центрі уваги таких світових інституцій, як ООН – в грудні 2019 р. відбулася чергова Конференція з клімату у рамках цієї організації.

Українці також небайдужі до проблеми зміни клімату. Як показують результати листопадового соціологічного опитування*, згодні з тим, що нині на Землі відбувається глобальна зміна клімату, переважна більшість жителів України (84%), тоді як протилежної думки дотримується лише 9% опитаних.

Стурбовані проблемою глобальної зміни клімату українці дещо менше: 60% жителів країни ця проблема турбує, тоді як 33% – ні.

Як вважає координатор Конференції з клімату Андрес Ландерретче, хоча керівна і спрямовуюча роль у боротьбі зі змінами клімату лишається за урядами, рядові жителі планети також можуть зробити посильний внесок у загальну справу хоча б поставивши питання про те, які їхні дії допоможуть зменшити збиток, що наноситься природі.

*Опитування проводилося у період з 7 по 18 листопада 2019 року. Опитано 1805 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад