Що читають українці

Науково-технічний прогрес вніс свої корективи і у формат книг, які читають українці сьогодні. Так, поряд із традиційними друкованими книгами, широкого поширення набули електронні та аудіокниги. Тим не менш, як свідчать результати листопадового соціологічного опитування*, більшість українських читачів (74%) як і раніше вважають за краще читати друковані книги. Значно рідше вони надають перевагу електронним книгам (21%) і зовсім рідко – аудіокнигам (4%).

Серед українців у віці від 40 років і старше питома вага тих, хто віддає перевагу читанню друкованих книг становить від 80% і вище, тоді як серед більш молодої частини читачів «традиціоналісти» зустрічаються значно рідше – від 60% і менше. У той же час серед осіб молодше 40 років уподобання електронних книг фіксувалося більш, ніж удвічі частіше порівняно із представниками старших вікових груп (приблизно 35% проти 15%). Серед читачів з вищою освітою перевага електронних книг зустрічається частіше, ніж серед читачів з більш низьким освітнім рівнем (відповідно, 28% проти приблизно 15%), тоді як перевага друкованим книгам частіше фіксувалася серед тих, хто має середню та середню спеціальну освіту (відповідно, 79% і 81% проти 66%). Нарешті, у регіональному розрізі друкованим книгам найчастіше надають перевагу на Західній Україні (83%), а найрідше – у Південному і Східному регіонах (відповідно, 71% і 66%). А ось електронним книгам найрідше віддають перевагу читачі Західної України (10%), що приблизно вдвічі менше, ніж по інших регіонах.

На сьогоднішній день найбільш популярними літературними жанрами серед читачів України є детективи (41%), історичні твори (36%) і любовні романи (27%).

Слід, однак, відзначити, що певною мірою ієрархія читацьких уподобань залежить також від таких характеристик, як їх стать, вік, рівень освіти і регіон проживання. При цьому простежуються такі особливості читацьких смаків:
– чоловіки значимо частіше жінок віддають перевагу таким жанрам, як наукова фантастика (20% проти 12%), науково-популярна література (16% проти 9%) і фентезі (14% проти 9%); жінки, в свою чергу, частіше вважають за краще твори у жанрах любовного роману (42% проти 6%), класика (20% проти 11%) і казки (10% проти 2%);
– молодь у віці до 29 років частіше читачів інших вікових груп читають твори в жанрах фентезі (23%) і трилер (11%), у той час як найбільш вікова частина читачів частіше надає перевагу історичним творам (46%) і військовим романам (15% );
– читачі з вищою освітою частіше, ніж решта, вважають за краще читати наукову літературу (25%), класику (21%), науково-популярні книги (15%), гумор (14%) і поезію (12%);
– у Центральній Україні частіше, ніж в інших регіонах, віддають перевагу історичним творам (40%), науковій фантастиці (19%), гумору (15%), і поезії; у Південному регіоні значимо частіше вважають за краще читати наукову фантастику (17%), науково-популярну літературу (20%) і гумор (15%); на Сході країни частіше фіксувалися уподобання наукової фантастики (16%), фентезі (20%) і мемуарно-біографічної літератури (14%).

Більш детальні результати опитування в презентації нижче.

*Опитування проводилося у період з 7 по 18 листопада 2019 року. Опитано 1805 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад