Рейтинг затребуваності професій в Україні

Вибір майбутньої професії – це одне з перших доленосних рішень у житті кожної людини. Але не завжди особисте бажання співпадає із власними можливостями та, що не менш важливо, із запитом суспільства на спеціалістів тих чи інших професій. У останні роки перелік найбільш бажаних для українських абітурієнтів спеціальностей залишається сталим: більшість учорашніх школярів мріють стати «білими комірцями» – юристами, економістами, менеджерами, журналістами. Остаточні реалії є дещо відмінними: за результатами вступної кампанії 2021 року серед зарахованих на бюджетну форму навчання лідирують наступні спеціальності: середня освіта; медицина; комп’ютерні науки; філологія; інженерія програмного забезпечення; комп’ютерна інженерія; електроенергетика, електротехніка та електромеханіка; будівництво та громадянська інженерія; право; агрономія.

Лідерами суспільної затребуваності професій в Україні, як показують результати липневого соціологічного опитування*, є медичні професії (43%); інформатика, зв’язок, ІТ-сфера (36%) та військові (27%). Далі йдуть юридичні (18%); технічні робочі (17%); сервіс та обслуговування; економічні та технічні інженерні професії (по 15%). Третю за затребуваністю групу професій становлять спеціальності сфери громадського харчування (10%); педагогічні (9%); транспортні (7%); наукові та комунальні (по 6%). Нарешті, найменш затребуваними українським суспільством є професії спортивні (4%); творчі (2%) та пов’язані із видавничою діяльністю і друкарством (1%).

Суспільний запит на деякі професії має певні соціально-демографічні особливості:

Медичні професії – порівняно більш затребувані у жінок, молоді та жителів південного регіону;

Інформатика, зв’язок ІТ-сфера – порівняно більш затребувані у молоді і покоління «тридцятилітніх», жителів обласних центрів і центрального регіону;

Військові – більш потрібні Україні на думку чоловіків, жителів обласних центрів і південного регіону;

Юридичні – дещо більш потрібні Україні на думку  сільських жителів;

Технічні робочі – більш затребувані жителями південного регіону, чоловіками і «п’ятдесятилітніми» українцями;

Технічні інженерні – більш актуальні для мешканців обласних центрів і південного регіону;

Сфера громадського харчування – важливіше для жителів Півдня України;

Педагогічні спеціальності – важливіше для жителів Західної України.

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Рейтинг професій_липень 2021_ukr

*Опитування проводилося у період з 10 по 21 липня 2021 року. Опитано 1813 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад