Поминальні дні на карантині

Попри карантинні заборони і обмеження, а також заклики більшості християнських церков до своїх прихожан утриматися від участі у великодніх церковних заходах, за даними Національної поліції їх проігнорували майже 130 тисяч вірян. Як наслідок число інфікованих коронавірусом всього за кілька днів перетнула відмітку 7000, а на ранок 23 квітня зафіксований рекордний добовий приріст підтверджених випадків інфікування (попередній рекорд припав на 17 квітня). За прогнозами вчених з Національної академії наук пік коронавірусу в Україні намічається на кінець квітня і у період 3-8 травня, а уряд вже продовжив карантин до 11 травня.

У цьому контексті ще більшим випробуванням для України очікувано можуть стати поминальні дні, оскільки практично всі українці, а не лише активні віруючі, у ці дні відвідують могили рідних. Поминальний тиждень в Україні починається з другого тижня після Великодня і також потрапляє на період карантину. Таким чином, збори на винтарях будуть вважатися порушенням, а в більшості населених пунктів вже введено заборону на відвідування цвинтарів в ці дні і їх патрулювання поліцією.

Як показують результати CATI-опитування*, цього року 38% українців мають намір відбувати поминки вдома, приблизно стільки ж (36%) перенесуть відвідування цвинтарів на час після карантину, а ще 8% взагалі відмовляться від поминок у цьому році. Кожен десятий (10%) житель України за 10 днів до поминального тижня не визначився із форматом відбування поминальних днів.

Рівне співвідношення тих, хто буде відбувати поминальні дні вдома, і тих, хто відклав відвідування цвинтарів на час після карантину, характерно для чоловіків і жінок, а також для представників усіх вікових груп. При цьому серед чоловіків трохи більше, ніж серед жінок, тих, хто не визначився, а серед молоді до 30 років більше тих, хто цьогоріч або відмовиться від поминок, або ще не визначився.

Також рівне співвідношення тих, хто планують відзначати поминальні дні вдома і відклали відвідування цвинтарів, зберігається у сільській місцевості та обласних центрах, а також у центральному регіоні. В інших містах, а також на Півдні та Сході України дещо переважають ті, хто віддав перевагу поминальним дням вдома, а на Заході – більше тих, хто відкладе відвідування цвинтарів. Слід зазначити, що серед жителів обласних центрів найбільше тих, хто цього року не буде відбувати поминальні дні, тоді як у сільській місцевості таких найменше.

Детальніше з результатами опитування можна ознайомитися у презентації нижче.

* Опитування проводилося у період з 11 по 16 квітня 2020 року. Всього опитано 1272 респонденти у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту та регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим та м. Севастополь). Метод – CATI-опитування (телефонні інтерв’ю із використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) ролінгового формату. Очікувана середня похибка вибірки складає +/- 3,5%.

Назад