Патріотизм українців

За визначенням патріотизмом найчастіше вважається громадянське почуття, змістом якого є любов до Батьківщини і готовність пожертвувати своїми інтересами заради неї, відданість своєму народові, гордість за надбання національної культури, особливе емоційне переживання своєї приналежності до країни і свого громадянства, мови, історії, традицій, готовність діяти в інтересах вітчизни та постати на її захист у разі необхідності.

Слово і поняття «патріотизм» мають грецьке походження. Слово «patria» буквально перекладається як «вітчизна», а поняття виникло саме в епоху грецьких міст-держав. І це не випадково. До виникнення цивілізації полісів-держав щось подібне до ідей патріотизму зазвичай пов’язувалося із певними символами, як правило із символом свого бога чи царя. Греки ж мали однаковий пантеон богів та у більшості випадків не мали царів, а там де й були населення їх не надто обожнювало. Тому ідеологічним підґрунтям патріотизму греків стала готовність до самопожертви в ім’я свого міста і співгромадян, а не бога чи царя. Загалом з точки зору греків, патріот – це той, хто справно платить податки, бере участь у громадському житті, не порушує закони та виставляє від свого будинку кіннотників і піших воїнів в армію на випадок війни.

У Стародавньому Римі синонімом патріотизму стала «слава». Беззастережне підпорядкування закону, відмова від власного «я» і готовність віддати в ім’я Риму все, включаючи власних дітей, шанувалося навіть вище за особисту доблесть. І це стало ідеальною ідеологічною основою римського патріотизму, завдяки якому й постала одна з найвеличніших імперій. Чимало сучасних ідеологів державності вважають саме римський патріотизм еталоном і прикладом для наслідування для сучасних націй.

Та все ж у сучасному світі ставлення до поняття «патріотизм» з часів римлян сильно змінилося. Але не зникло і залишається досить затребуваним, зокрема, у політиків, які нерідко апелюють саме до патріотичних почуттів виборців. Не є виключенням у цьому відношенні й Україна. Як показують результати липневого соціологічного опитування*, переважна більшість (81%) українців вважають себе патріотами нашої країни, тоді як протилежну думку про себе має кожен десятий (12%) житель України, а ще 7% – не визначилися.

Слід відзначити, що за останні десять років найвищий рівень усвідомлення себе патріотом України спостерігався у 2014 р., а найнижчий – роком раніше.

Порівняно частіше вважають себе патріотами України молодь і «сорокалітні» українці, міські жителі та мешканці західного і центрального регіонів.

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Патріотизм_липень 2021_ukr

*Опитування проводилося у період з 10 по 21 липня 2021 року. Опитано 1813 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад