Освіта в Україні і за кордоном: думка українців

23 липня в Україні завершився прийом заяв та документів для вступників на освітні ступені бакалавра, наскрізного магістра та магістра. За даними державного підприємства «Інфоресурс», цього року на бакалаврат подано 1 млн. 85 тис. 679 заяв, що майже на 7% більше, ніж минулого року, а на магістратуру – 166 тис. 534 заяви, що також майже на 7% більше, ніж торік.

Найпопулярнішими серед абітурієнтів ВИШами залишаються Київський національний університет імені Тараса Шевченка (11483 подані заяви), Національний університет «Львівська політехніка» (7738) та Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (7061).

Втім, щороку певна кількість українських випускників поповнює лави студентства за межами України. Переїзд випускників українських шкіл на навчання за освітніми програмами до країн ЄС, особливо Польщі, останніми роками набуває чим більшого поширення. Наприклад, за даними дослідження компанії CEDOS у 2017 р. таких налічувалося майже 77,5 тис., з яких понад 33 тис. припадала на Польщу. Загалом же тільки з 2014 по 2017 роки кількість українських студентів за кордоном зросла майже вдвічі.

Як показують результати липневого соціологічного опитування*, 40% українців вважають, що саме зарубіжні навчальні заклади забезпечують більш високий рівень знань, тоді як українські назвали 15% опитаних. Третина респондентів (33%) вважають, що рівень знань в українських і зарубіжних навчальних закладах приблизно однаковий, а кожен десятий (12%) не визначився з цього питання. Слід відзначити, що порівняно із 2017 р. помітно зменшилася кількість тих, хто вважає рівень знань в українських навчальних закладах загалом кращим та помітно зросла кількість тих, хто вважає рівень знань в Україні і за кордоном однаковим.

Значно частіше рівень знань в українських навчальних закладах вважають кращим мешканці сільської місцевості та західного і східного регіонів. Натомість потенціал зарубіжної освіти вище оцінюють українці у віці до 40 років та мешканці Західної України, серед яких найменше тих, хто вважає якість української та зарубіжної освіти приблизно однаковою.

Разом з тим майже половина українців (49%) вважають, що в Україні також можна отримати гарну освіту, тоді як протилежної точки зору дотримується лише кожен десятий респондент (12%). Третина (31%) вважають, що отримати гарну освіту в Україні наскільки можливо, настільки й ні, а ще 8% – не визначилися. Порівняно з 2017 р. думка українців з цього питання суттєво не змінилася.

Найбільші відмінності в думках щодо того, чи можливо отримати гарну освіту в Україні, пов’язані з місцевістю і регіоном проживання. Так, значно менше тих, хто вірить у можливість гарної освіти в Україні проживають у містах (крім обласних центрів) та у східному регіоні. Натомість найбільше таких в обласних центрах, західному та південному регіонах.

Найбільше українці хотіли б дати освіту своїй дитині саме в Україні (22%). Далі за уподобаннями йдуть США (13%), Німеччина і Швеція (по 10%), Канада і Польща (по 7%), Англія, Чехія, Франція (по 2%). При цьому 15% опитаних вважають, що де навчатися повинна вирішувати сама дитина, а ще 8% – не визначилися.

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Освіта_липень 2021_ukr

*Опитування проводилося у період з 10 по 21 липня 2021 року. Опитано 1813 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад