Оцінка українцями 30 років Незалежності України

30 років навіть за людськими мірками не вважається віком зрілості. Якщо ж говорити про цілу державу – то й поготів. Тим не менш, 30 років для держави – це також відрізок часу, який вартий осмислення й оцінки.

Як показують результати липневого соціологічного опитування*, майже половина українців (47%) оцінюють роки Незалежності як час повільного руху вперед з регулярними відкатами назад. Трохи менше – 40% жителів країни – вважають 30 років Незалежності часом втрачених можливостей, тоді як часом успішного розвитку їх вважає удесятеро менше громадян України (4%). Кожен десятий  опитаний (9%) не зміг визначитися із оцінкою.

Слід відзначити, що за останні десять років оцінка українцями років Незалежності з одного боку принципово не змінилася, а з іншого – не можна не відзначити, що порівняно із 2011 роком співвідношення тих, хто вважає роки Незалежності часом хоч і повільного, але руху вперед, і тих, хто вважає їх часом втрачених можливостей, у 2021 році помітно змінилося на користь перших.

Найбільш позитивне співвідношення оцінок 30 років Незалежності демонструє молодь,  жителі Західної України і сільської місцевості, тоді як найбільш негативне – мешканці Сходу України та представники покоління «п’ятдесятилітніх».

Попри такі не надто втішні оцінки пройденого Україною за 30 років шляху, дві третини українців (60%) дивляться у майбутнє своєї країни із почуттям оптимізму. Протилежне бачення майбутнього України має кожен третій опитаний (32%), а ще 8% – не визначилися.

Найбільш оптимістичними у своєму баченні майбутнього України є молодь, жителі Західної України та мешканці обласних центрів. Найбільші песимісти – представники найстаршої вікової групи «60+» та жителі південного і східного регіонів.

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Незалежність_липень 2021_ukr

*Опитування проводилося у період з 10 по 21 липня 2021 року. Опитано 1813 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад