Електоральні настрої українців напередодні місцевих виборів

У жовтні 2020 р. в Україні мають відбутися чергові вибори до місцевих органів самоуправління різних рівнів. Майбутні місцеві вибори в Україні будуть відрізнятися від попередніх рядом важливих особливостей. Зокрема, істотно вплинуть на їхній перебіг і результати зміни в адміністративно-територіальному устрої держави та нові правила голосування. Цього року в 1439 об’єднаних територіальних громадах 119 новостворених районів українці обиратимуть депутатів до місцевих рад усіх рівнів, а також сільських, селищних, міських голів.

Таким чином, більшість виборців в Україні отримає для заповнення по 4 бюлетеня: для обрання глави населеного пункту (мер, селищний або сільський голова); для обрання депутатів міської / сільської / селищної ради; для обрання представників до районної ради; для обрання депутатів обласної ради. При цьому вибори депутатів до обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад у територіальних громадах із кількістю виборців 10 тис. і більше проводяться за системою пропорційного представництва з відкритими виборчими списками. У такому разі виборець може обрати не лише партію, а й конкретних кандидатів від неї.

Як показують результати вересневого опитування громадської думки*, трохи більше як за місяць до дня виборів більшість українців (74%) задекларували ту чи іншу готовність прийняти участь у голосуванні (47% голосуватимуть точно, 27% – голосуватимуть скоріш за все). Навряд чи будуть голосувати 14% опитаних (8% – точно і 6% – скоріш за все). Ще не визначився кожен десятий (12%) потенційний виборець. Рівень електоральної активності збільшується з віком опитаних, а також є найвищим серед жителів Сходу і Заходу держави.

Ще одна особливість жовтневих виборів в Україні полягає у тому, що вони вперше відбудуться в умовах пандемії коронавірусу і стані адаптивного карантину. Ця обставина може суттєво вплинути на реальний рівень електоральної активності у день виборів. Втім, більш вагомим аргументом відмовитися від участі у голосуванні для українців може стати відсутність гідних кандидатів (26%) і тільки потім йдуть пандемія (16%) та пов’язане з нею можливе посилення карантину (11%). Нова складна система голосування може стати на заваді волевиявлення лише 3% українців. Також значна частина виборців може відмовитися від участі у виборах під тиском інших непередбачуваних обставин (16%). Натомість не бачить перешкод для участі у виборах майже кожен п’ятий виборець (18%), а ще 9% – не змогли відповісти, що може їм завадити проголосувати. Слід відзначити, що відсутність гідних кандидатів потенційно найбільший аргумент відмови голосувати для сільських жителів, тоді як посилення карантину для них менш вагоме, ніж для містян. Відсутність гідних кандидатів порівняно менш вагома причина відмови від участі в голосуванні для жителів центральних областей, а для жителів Півдня, порівняно з іншими регіонами, менше на заваді голосуванню може стати пандемія коронавірусу.

Як вже зазначалося, складна система голосування на місцевих виборах не є вагомою причиною відмови від участі у голосуванні. Імовірно, це обумовлене тим, що дві третини потенційних виборців (61%) не знають про порядок заповнення бюлетеня за новим виборчим законодавством, тоді як точно його знає лише 8% опитаних, а ще 28% – знають у загальних рисах. Найбільш обізнаними про правила заповнення бюлетенів (точно знають як) є жителі західного регіону.

Особливістю місцевих виборчих перегонів 2020 року в Україні є участь у них порівняно більшої, ніж у попередні роки, кількості так званих «місцевих політичних проектів», які діють у масштабах лише певної області, району чи міста. Як свідчать результати опитування, місцеві партії потенційно можуть скласти конкуренцію регіональним осередкам загальнонаціональних політичних сил. Та все ж більша частина потенційних виборців на місцевих виборах схильні віддати перевагу загальноукраїнським партіям (45%), тоді як за місцеві політичні проекти проголосували б чверть (25%) потенційних виборців, а ще 17% – ще не визначилися. Місцеві політичні проекти мають порівняно кращі перспективи (вищі ніж у загальнонаціональних партій) на Півдні України.

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Місцеві вибори_вересень_2020_укр

*Опитування проводилося у період з 5 по 15 вересня 2020 року. Всього опитано 1801 респондент у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту та регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, та м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад