COVID-19 в Україні: ставлення до заходів по боротьбі з пандемією

Восени увесь світ та Україна, зокрема, стикнулися с «другою хвилею» коронавірусу. Більш того, станом на кінець листопада Україна перебувала у трійці лідерів за кількістю нових випадків COVID-19 у Європі (після Італії та Німеччини) та на 8-му місці у світі.

Як показують результати опитування*, станом на листопад 2020 р. більшість українців (78%) визнають реальність небезпеки коронавірусу: 47% вважають її великою для всіх, а ще 31% – для окремих категорій населення. Протилежної точки зору дотримується 9% жителів країни: 3% вважають небезпеку коронавірусу дуже перебільшеною, а ще 6% – скоріш перебільшеною. Не визначилися 13% опитаних.

Слід відзначити, що загальний рівень оцінки українцями небезпеки коронавірусу для населення у листопаді є найвищим від початку пандемії. Так, число тих, хто вважає небезпеку великою для всього населення співставна з квітневими показниками, а число тих, хто вважає її великою для окремих категорій населення співставна з показниками червня-вересня. Натомість число тих, хто вважає небезпеку коронавірусу тією чи іншою мірою перебільшеною, від початку червня демонструє стійку тенденцію до зменшення.

У листопаді у зв’язку із стрімким зростанням поширення COVID-19 в Україні значно актуалізувалося питання введення так званого «локдауну» або інших обмежень. Так, з 14 по 30 листопада уряд запровадив «карантин вихідного дня». Обмеження, які діяли в суботу та неділю, викликали протести представників розважального сегменту бізнесу і неабияку критику окремих міських голів. Зрештою, 30 листопада міністр охорони здоров’я М. Степанов заявив, що «карантин вихідного дня» подовжуватися не буде. Та все ж питання обмежень залишається актуальним.

Із вже задіяних або імовірних обмежень українці однозначно підтримують повну заборону масових заходів (65% підтримують, 30% – ні), запровадження штрафів за перебування без масок у громадських місцях (63% підтримують, 31% – ні) та заборону роботи спорт-комплексів і басейнів (55% підтримують, 39% – ні).

Переважно підтримують українці й такі заходи, як закриття ТРЦ, за винятком розташованих у них магазинів (50% підтримують, 44% – ні) та припинення роботи  кафе і ресторанів (50% підтримують, 43% – ні).

Разом з тим жителі України переважно негативно ставляться до таких обмежень, як «карантин вихідного дня» (57% не підтримують, 38% – підтримують), закриття перукарень і салонів краси (61% не підтримують, 34% – підтримують), запровадження комендантської години (67% не підтримують, 27% – підтримують).

Найбільш негативним є ставлення українців до ймовірного припинення транспортного сполучення: зупинки міжміського пасажирського сполучення (80% не підтримують, 15% – підтримують) та зупинки місцевого та приміського транспорту (83% не підтримують, 14% – підтримують).

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Коронавірус_листопад_2020_укр

*Опитування проводилося у період з 16 по 25 листопада 2020 року. Всього опитано 1800 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту та регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, та м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад