Українці в умовах карантину: споживання напоїв

Одна з рекомендацій щодо правильного харчування в умовах пандемії COVID-19 стосується споживання достатньої кількості рідини. Найбільш корисним напоєм при цьому називається проста вода. Також рекомендується уникати споживання цукромістких напоїв. Проте, навряд чи більшість українців зважала на саме на ці рекомендації упродовж останніх двох місяців.

У будь-якому випадку переваги у напоях мають певний сезонний характер. Наразі мова про квас, солодку газовану воду, соки та нектари і мінеральну воду. Як показують результати чергової хвилі загальноукраїнського CATI-опитування*, з перелічених напоїв взагалі не споживає мінеральну воду лише кожен п’ятий українець (20%), тоді як квас не вживає 49% опитаних, солодку газовану воду – 50%, а соки та нектари – 42%. Мінеральна вода також є найбільш стабільним (з точки зору вживання) напоєм: як і раніше ії продовжували пити 50% українців, тоді як соки та нектари – 41%, солодку газовану воду – 32%, квас – 30% респондентів.

Разом з тим, споживання мінеральної води за останні два місяці зазнало також найбільших змін порівняно з іншими з перелічених напоїв: частіше вживати мінеральну воду стали 21% українців, тоді як квас – 10%, солодку газовану воду – 7%, соки і нектари – 6%. Менше споживати усі означені напої став кожен десяти житель України: 9% – мінеральну воду, по 10% – квас, солодку газовану воду, соки та нектари.

Зміни у споживанні безалкогольних напоїв мають певні соціально-демографічні особливості.

Квас – частіше стали споживати чоловіки, а серед жінок більшість його не вживали взагалі, так само як і більшість представників старшої вікової категорії. Помітно частіше вживати квас стали на Півдні України та у містах (крім обласних центрів).

Солодку газовану воду – взагалі не вживає помітно більше жінок, тоді як серед більшості чоловіків її споживання лишилося незмінним, або стало частішим. Найбільше тих, хто взагалі не вживає даний напій, серед старшої вікової категорії, найменше – серед молоді. При цьому серед молоді найбільше як тих, хто скоротив споживання солодкої газованої води, так і тих, хто став її пити частіше. Порівняно частіше пити солодку газовану воду стали міські жителі (крім обласних центрів)

Соки та нектари – взагалі не вживає помітно більше жінок, тоді як серед більшості чоловіків її споживання лишилося незмінним. Найбільше тих, хто не вживає солодку газовану воду, серед представників старшої вікової категорії, тоді як серед молоді найбільше тих, хто став вживати даний напій частіше.

Мінеральна вода – споживається як і раніше більшою мірою чоловіками, ніж жінками, тоді як жінки більше, ніж чоловіки, її взагалі не вживають. Так само порівняно більше не вживаючих мінералку серед представників старшої вікової категорії, тоді як серед інших вікових груп більше тих, хто став пити мінералку частіше. Частіше пити мінеральну воду стали мешканці південного і східного регіонів та міські жителі (особливо мешканці обласних центрів).

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Rubicon2.0.4_RB_Report_20200626_3_ua

*Опитування проводилося у період з 19 по 24 червня 2020 року. Всього опитано 1009 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту та регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, та м. Севастополь). Метод опитування – CATI-опитування (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) ролінгового формату. Максимальна похибка вибірки не перевищує +/- 3,7%.

Назад