Суспільно-політична ситуація в Україні

Соціальне самопочуття

У плані задоволеності своїм життям останній рік (з вересня 2019 р. по вересень 2020 р.) спостерігається відносна рівновага задоволених і не задоволених своїм життям: у вересні-жовтні 2019 р. дещо переважали ті, хто життям задоволені, у листопаді 2019 – січні 2020 р. співвідношення задоволених і не задоволених життям було рівним, у лютому-вересні 2020 р. дещо переважають не задоволені своїм життям жителі України.

З вересня 2019 р. по лютий 2020 р. в українців переважали позитивні емоції, але станом на вересень 2020 р. кількість тих, хто відчуває позитивні або негативні емоції зрівнялася.

Станом на вересень 2020 р. половина жителів України оцінюють своє матеріальне становище як середнє, третина – як погане, а кожен десятий – як гарне.

Половина українців очікують, що за рік житимуть принаймні так як зараз, а кожен п’ятий очікує або покращення, або погіршення свого життя за рік.

Оцінка ситуації в країні

Після сплеску рівня позитивних оцінок розвитку ситуації в країні у вересні 2019 р. спостерігається стійка тенденція до зростання його негативного сприйняття та скорочення позитивного. Разом з тим з травня 2019 р. в Україні стабільно переважають громадяни, які вважають розвиток ситуації в державі у чомусь правильним, а в чомусь ні.

Так само після історичного максимуму очікування покращення ситуації, який спостерігався у вересні 2019 р., надалі позитивні очікування стабільно слабшали, а натомість збільшувалося число тих, хто очікував погіршення ситуації в Україні – станом на вересень 2020 р. вони вже становлять відносну більшість.

Більшість (понад половина) українців стабільно оцінюють економічне становище в країні як погане. У вересні 2020 р. співвідношення позитивних і негативних оцінок економічного становища країни становить 1:2.

Лише у вересні 2019 р. в оцінках українцями політичної ситуації переважило її сприйняття як стабільної. Надалі спостерігається стійка тенденція зростання негативних оцінок політичної ситуації і станом на вересень 2020 р. нестабільною її вважає понад половина жителів країни.

Ставлення до інститутів влади і суспільства

У ставленні до влади понад половини українців переважають негативні оцінки – недовіра і ненависть, а також байдужість. Лише трохи більше чверті респондентів діючу владу підтримують або поважають.

У вересні 2020 р. лідерами громадської довіри, яким довіряє більшість (понад 50%) населення є: Волонтери / волонтерські організації, Армія, Ветерани АТО / ООС та Церква. Найменшою довіру суспільства мають органи прокуратури, Верховна Рада, суди та політичні партії.

Кожен з очільників держави – Президент В. Зеленський, прем’єр-міністр Д. Шмигаль, голова Верховної Ради Д. Разумков – станом на вересень 2020 р. має негативний баланс оцінок діяльності, а з квітня 2020 р. й стійку тенденцію зростання негативних і скорочення позитивних оцінок діяльності. Діяльність В. Зеленського позитивно оцінюють 39% українців, негативно – 53%. Діяльність Д. Шмигаля позитивно оцінюють 21% українців, негативно – 64%. Діяльність Д. Разумкова позитивно оцінюють 27% українців, негативно – 57%.

 

 PDF-версія:

Суспільно-політична ситуація в Україні_вересень_2020_укр

Назад