Скільки коштує карантин

Чим довше триває карантин, тим гостріше постає питання про його негативні економічні наслідки. Причому це стосується не лише світової економіки, транснаціональних корпорацій та національних економік, а й становища окремих домогосподарств. Жорсткі карантинні заходи все дорожче коштують населенню і починають викликати все більше невдоволення у різних країнах на тлі скорочення засобів до існування.

Тож, скільки коштує карантин для українців? Як показують результати CATI-опитування*, лише один із п’яти українців (19%) не відчув негативних фінансових наслідків від поточної ситуації. Найпоширенішим в Україні негативним фінансовим наслідком карантину є загальне зниження прибутків домогосподарств, яке відзначив кожен другий опитаний (51%). Далі з великим відставанням йдуть складнощі, пов’язані зі своєчасною оплатою комунальних та інших рахунків (13%), втрата можливості фінансово допомагати родичам (6%), складнощі із оплатою за оренду / іпотеку житла (3%) та збитки на зроблених інвестиціях (2%).

Більше за інших загальне зниження доходів відчули українці середньої вікової групи (30-49 років), але вони ж менше за інших зіткнулися зі складнощами при оплаті рахунків. Певні відмінності обумовлені регіоном і місцем проживання респондентів. Так, на Заході України тих, хто не відчув негативних фінансових наслідків карантину, відносно менше, на Сході – відносно більше. А жителі обласних центрів меншою мірою, ніж жителі інших населених пунктів, зіткнулися із проблемою вчасної оплати комунальних та інших рахунків.

Очевидно, що основними щоденними витратами домогосподарств в умовах карантину є витрати на харчування, адже більшість інших можливих витрат (дозвілля, розваги тощо) – все одно недоступні. Понад третина українців (38%) щоденну суму, необхідну на харчування сім’ї визначили у межах 101-250 грн., ще чверть (23%) – у межах 251-499 грн., понад 500 грн на день на харчування сім’ї потрібно 14%, а до 100 грн. – 4% українців. Таким чином, середній щоденний бюджет на харчування за період із 28 березня по 24 квітня становить 296 грн.

Щоденні витрати на харчування чоловіки уявляють дещо більшими за жінок. Найскромніші щоденні бюджети на харчування (порівняно з іншими представниками відповідних груп населення) в українців старшої вікової групи та сільських жителів.

Відповідно, сукупний сімейний бюджет ще одного місяця карантину третина українців (34%) оцінили у межах 5000-9999 грн., кожен п’ятий (20%) – у межах 10000-14999 грн., ще 17% – у понад 15000 грн. і приблизно стільки ж (15%) – до 5000 грн. Таким чином, середній бюджет наступного місяця карантину для українських домогосподарств орієнтовно становить 9462 грн. Слід відзначити, що такий кошторис від 28 березня до 24 квітня збільшився на 914 грн.

Як і у випадку з оцінкою щоденних витрат на харчування сім’ї, сукупний місячний бюджет в умовах карантину найвище (порівняно з іншими представниками відповідних соціально-демографічних груп) оцінили чоловіки, представники молодшого і середнього віку та жителі обласних центрів.

 PDF-версія:

Rubicon_RB_Karantyn price_ua

 

* Опитування проводилося у період з 28 березня по 24 квітня 2020 року. Всього опитано 5620 респондентів у віці від 18 років і старше (1400 за І хвилю 28 березня – 3 квітня; 1410 за ІІ хвилю 4-10 квітня; 1410 за ІІІ хвилю 11-17 квітня та 1408 за IV хвилю 18-24 квітня). Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту та регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, та м. Севастополь). Метод опитування – CATI-опитування (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) ролінгового формату. Максимальна похибка вибірки не перевищує +/- 3,5%.

Назад