Послаблення карантину: мрії збуваються і не збуваються

Починаючи з 11 травня в Україні почалося поетапне послаблення карантину. Втім, як показує офіційна статистика, динаміка захворюваності в Україні упродовж місяця від початку поступового зняття карантинних обмежень суттєво погіршилася. Чиновники основну причину цього вбачають у тому, що українці занадто «розслабилися», забули різницю між «послабленням» і «скасуванням» карантинних обмежень та стали більш легковажно ставитися до загрози інфікування, активно повертаючись до звичного життя і реалізуючи пов’язані з цим бажання.

Напередодні початку послаблення карантинних заходів кожен другий українець найбільше хотів зустрітися із родичами (51%), зібратися з друзями (36%) та вибратися на природу (34%), по 28% хотіли вийти на роботу та відновити регулярні прогулянки на повітрі, а ще 24% – відвідати перукарню / салон краси. Майже кожен п’ятий (18%) першою справою після карантину хотів поїхати у подорож, а кожен десятий – зайнятися спортом (12%), піти у кіно / театр / музей /  на виставку (11%), на шопінг (11%), у кафе / бар / ресторан (11%), торгово-розважальний центр (10%).

Частину з цих намірів вдалося реалізувати сповна, деякі лише частково, а деякі поки що не доступні внаслідок дії обмежень. Як показують результати чергової хвилі загальноукраїнського CATI-опитування*, після послаблення карантинних обмежень найповнішою мірою українці реалізували наміри відновити регулярні прогулянки на повітрі (27%), майже так, як і хотіли, змогли вийти на роботу (23%), пішли у перукарню / салон краси (19%) та на шопінг (11%). Лише приблизно наполовину, порівняно із задекларованими у квітні намірами, жителі України реалізували свої найбільші бажання: зустрілися із родичами (22%), зібралися разом з друзями (17%), вибралися на природу (14%), а також пішли у кафе / бар / ресторан (4%). Найменше українцям вдалося задовільнити бажання подорожувати принаймні країною (2%). Відвідування ТРЦ, кінотеатрів / театрів / музеїв / виставок та повноцінні заняття спортом заплановані на більш пізні етапи послаблення карантину. Зате українці сповна відновили відвідування базарів після їх відкриття (23%).

Жінки більшою мірою за чоловіків скористалися можливістю відновлення регулярних прогулянок на свіжому повітрі, тоді як чоловіки – можливістю вийти на роботу та зібратися разом із друзями. Відновили прогулянки на повітрі та вийшли на роботу більшою мірою українці у віці до 50 років. Молодь до 30 років також більшою мірою за інших скористалася можливістю зустрітися з родичами, зібратися із друзями вибратися на природу, піти на шопінг та кафе / бар / ресторан.

Міським жителям більш притаманне відновлення прогулянок на повітрі, виходів на природу, відвідування перукарень / салонів краси та базарів (за виключенням мешканців обласних центрів). Можливістю відвідати базари також більш за інших скористалися мешканці східного регіону.

Олексій Ляшенко, кандидат історичних наук, аналітик Research & Branding Group

 PDF-версія:

Rubicon2.0_RB_Report_20200610_ua_3

*Опитування проводилося у період з 3 по 8 червня 2020 року. Всього опитано 1010 респондентів у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту та регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, та м. Севастополь). Метод опитування – CATI-опитування (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) ролінгового формату. Максимальна похибка вибірки не перевищує +/- 3,7%.

Назад