Паління в Україні

Колумб Америку открыл – великий был моряк,
Но заодно он научил весь мир курить табак,
От трубки мира у костра, раскуренной с вождем,
Привычка вредная пошла в масштабе мировом.
(пісня з м/ф “Острів скарбів”)

Хоча насправді Америку відкрив не Колумб, а вікінги, поширення «звички шкідливої в масштабі світовому» дійсно почалося завдяки Колумбу, коли в 1492 р. тютюн покинув межі Америки. Відтоді тютюнопаління досить швидко пройшло шлях від предмету розглядів Інквізиції до одного з найбільш прибуткових легальних бізнесів сучасності. Адже незважаючи на безліч «попереджень Мінздраву» про шкоду паління, початково пропаганда тютюнокуріння проходила як реклама ліків: у 1560 р. Жан Ніко де Вільємен почав популяризувати тютюн у вищому світі як лікарський засіб, який допомагає при кольках, нефриті, істерії, дизентерії, зубному і головному болі, раку і ряду інших недуг. У 1587 році в Нідерландах опубліковано книга під назвою «Рослинна панацея» («De herbe panacea»). Надалі медики Європи стали виписувати тютюн хворим в якості ліків.

Тривалий час тютюн використали для паління у трубці або у вигляді сигар, а також нюхали. Сучасні сигарети своєю появою зобов’язані європейським біднякам, які збирали недопалки сигар, подрібнювали їх і скручували у тонкий папірець для перепродажу. Промислове виробництво сигарет почалося у 1860 р., а в 1913 р. з’явилися сигарети якими їх знають усі в наші дні. У XXІ столітті також отримали певне поширення електронні сигарети.

Так чи інакше у популяризації тютюнових виробів визначальним був попит, а саме величезне число курців. За числом сигарет, що викурюються за рік у середньому на душу населення, лідирує Андорра, у п’ятірку також входять Люксембург, Білорусь, Північна Македонія і Албанія. Немало курців і в Україні. Як показують результати соцопитування, проведеного у вересні 2019 року*, сьогодні біля третини українців (31%) у віці від 18-ти років і старше є курцями. При цьому більшість з них (29%) палить звичайні сигарети, а меншість (2%) – електронні. Проте – більше двох третин жителів України (68%) нині не палять.

Число курців значною мірою залежить від таких соціальних чинників, як стать і вік. Серед чоловіків курців істотно більше, ніж серед жінок. Про це свідчить той факт, що сукупна доля курців серед українських чоловіків складає 50%, з яких 47% палять звичайні сигарети, а 3% – електронні. Серед жінок сукупна питома вага курців досягає 15%, які розпадаються на 14% курців тютюну і 1% курців електронних сигарет. Якщо розглядати населення у віковому плані, то виявиться, що найбільш висока питома вага курців тютюну спостерігається серед осіб у віці 30-39 років (38%).

Слід зазначити, що паління українці упевнено відносять до найбільш поширених шкідливих звичок. Проте з 2013 р. число курців в Україні практично не змінилося.

Детальніші результати опитування у презентації нижче.

*Опитування проводилося у період з 7 по 16 вересня 2019 року. Опитаний 2001 респондент у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,2%.

Назад