І знову про зарплати. Чиновників

Наприкінці 2019 р. українські міністри та їхні зами отримали передноворічні премії і надбавки у розмірі декількох сотень відсотків від окладу. Ця тема викликала чималий суспільний резонанс і дискусії. З одного боку, в якості основного аргументу на користь високих зарплат чиновників звучала теза про те, що чиновник, щоб працювати ефективно, повинен отримувати багато. З іншого боку, супротивники високих зарплат чиновників вважають, що критерієм діяльності держслужбовця має бути реальна ефективність його роботи. Самі чиновники натякають на те, що не можна мати чесну, некорумповану і ефективну державу, доки чиновники отримують мізерні зарплати. А значна частина населення вважає несправедливими зарплати чиновників, що у сотні разів перевищують зарплати пересічних громадян.

Як показують результати січневого соціологічного опитування*, більшість українців (79%) вважають, що виплати чиновникам, що набагато перевищують середні по країні, не здатні повністю запобігти корупції, тоді як протилежної точки зору дотримується лише кожен десятий (10%) житель країни.

У той же час, за оцінкою українців, рівень виплат (зарплат, премій і надбавок) українським топ-чиновникам достатній, щоб повністю запобігти корупції, у середньому повинен становити 31609 грн. Слід також відзначити, що представникам виконавчої влади і топ-чиновникам українці згодні платити більше, ніж народним обранцям.

*Опитування проводилося у період з 24 січня по 2 лютого 2020 року. Опитано 1804 респонденти у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Назад