Довіра українців валютам

У давнину, коли поняття національної валюти ще не було, а товарний обмін вже існував, почали зароджуватися перші гроші, вони були із золота і срібла та мали реальну вартість і вагу. Але з плином часу, використовувати дорогоцінні метали стало занадто невигідно, і були придумані паперові гроші. Але такі гроші грошам відмінні: одна справа всім відомий долар США, і зовсім інша мало кому відома валюта, наприклад, Болівії. Найдорожчі валюти мають країни з розвиненою економікою. Причому абсолютно неважливо, велика країна або зовсім маленька. Наприклад, Швейцарія: завдяки своєму статусу і надійності, валюта цієї країни є однією з найдорожчих у світі і користується найбільшою довірою.
В Україні слово «валюта» передусім асоціюється з «доларом» і «євро». Як показують результати жовтневого соціологічного опитування*, валютою, що користується найбільшою довірою жителів України, як і раніше залишається долар США – саме у цій валюті, на думку більше третини українців (37%), зараз найвигідніше і безпечно зберігати свої грошові заощадження. Далі слідує євро (21%) і власне національна валюта – гривня -(12%). Ще 16% українців нині не довіряють жодній з валют, а 13% – не визначилися в цьому питанні.
Слід зазначити, що з листопада 2018 р. долар дещо втратив довіру українців, тоді як довіра до євро приблизно настільки ж зросла. А довіра українців до своєї національної валюти абсолютно не змінилася.

Вартість національної валюти, її курс, як правило, формується залежно від розвиненості країни і її економіки, розміру золотовалютного резерву, економічних взаємовідносин між країнами, світового товарообігу, інвестиційної привабливості країни, товарами, що продаються і купуються нею. Велика частина українців вважають, що поточний курс гривні по відношенню до долара і євро занижений або істотно (16%), або трохи (17%). Протилежної точки зору дотримується менша частина жителів країни, які вважають, що курс гривні або трохи (9%), або значно (5%) завищений. Чверть опитаних (23%) оцінили курс гривні по відношенню до долара і євро, як відповідний валютному ринку.

Очікування українців відносно подальших перспектив гривні в цілому можна вважати досить оптимістичними: третина (31%) опитаних вважає, що її курс по відношенню до пари долар/євро буде зростати, ще стільки ж очікують, що залишиться в нинішніх межах валютних коливань. На зниження курсу гривні чекає лише 12% українців.

*Опитування проводилося у період з 25 жовтня по 5 листопада 2019 року. Опитаний 2001 респондент у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим, і м. Севастополь). Метод опитування – особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,2%.

Назад